Nosework

Nosework (zwany również detekcją zapachów) to sport, który niesie ze sobą wiele korzyści dla psów. Pomaga rozwijać zmysł węchu, buduje pewność siebie, uczy samodzielnego podejmowania decyzji, wycisza. Jest dyscypliną bez barier, każdy pies może trenować nosework. Psy z problemami ortopedycznymi, psy starsze, szczeniaki, psy lękowe czy agresywne – dla każdego z tych psów praca nosem będzie świetnym pomysłem. Dodatkowym atutem nosework jest to, że nie wymaga od nas dużego nakładu pracy, wystarczy odpowiednie wprowadzenie, trochę chęci, próbka zapachowa i do dzieła! Po kilku treningach pod okiem profesjonalisty możemy już ćwiczyć gdzie chcemy i kiedy chcemy. Średnio trening zajmuje nam kilka-kilkanaście minut. Możemy ćwiczyć podczas spaceru, w domu, w ogrodzie, u znajomych – ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia! Treningi nosework sprawdzą się szczególnie jesienią i zimą, kiedy pogoda nie dopisuje i większość czasu spędzamy w domu. Jest to świetne narzędzie do wspólnej zabawy, zmęczenia psa, zrobienia czegoś ciekawego we własnym domu.

Zajęcia węchowe skupiają się na pracy nosem- NOSEWORK, albo inaczej- BRAINWORK (praca mózgu), gdyż dla psa praca z użyciem nosa jest tym samym, czym dla człowieka jest rozwiązywanie krzyżówek. Co więcej- 20 minut pracy nosem jest dla psa bardziej wyczerpujące, niż 2 godziny spaceru, dlatego odpowiednio dobrane ćwiczenia węchowe są świetnym rozwiązaniem na deszczowe dni albo rekonwalescencję po urazach, gdy należy ograniczyć psu ruch. Poza tym któż z nas nie chciałby mieć psa wykrywającego przemyt herbaty rumiankowej albo potrafiącego na spacerze odszukać zagubioną rękawiczkę!

Ale żeby nie było tak  trywialnie- możliwości psiego nosa są nie do przecenienia! Psy w służbie nosem pracują jako wykrywacze materiałów wybuchowych, zwalczają przemytników narkotyków czy papierosów, pomagają w diagnostyce chorób nowotworowych, tropią ginące gatunki zwierząt lub wskazują winnego zbrodni.

%d blogerów lubi to: